Orijinal Filtre , Orijinal Buji , Orijinal Silecek

Orijinal Buji Kullanımının Motora Faydaları

Motorların en önemli parçalarından biri olan buji, yakıtı ateşleyerek içten yanmalı motorların hareket enerjisine ulaşmasını sağlamaktadır. Başka bir deyişle buji, ateş ve hava karışımını ateşleyerek kıvılcım çıkaran makine parçası olup, yüksek gerilimli elektriği iki elektrot arasında atlatmakla görevlidir. Bujiler; izolatör, bağlantı ucu, bağlantı gövdesi ve elektrotlar olmak üzere toplam dört parçadan oluşmaktadır. Motordaki silindir sayısıyla orantılı olan bujilerin çalışması, temizlik ve elektrotlar arasındaki mesafeye bağlıdır. Orijinal Silecek
Peki buji ne işe yarar motor için neden önemlidir? Sorusu sorulan soruların başında gelmektedir. Buji motorlarda ateşlemeyi sağlayan parçadır. Diğer bir ifadeyle motorun çalışmasını sağlayan parçadır. Ateşleme ve soğutma gibi görevleri olan bujinin parçalarından izolatör, ateşleme esnasında meydana gelen yüksek ısıyı dışarı atar. Aynı zamanda aracın performansında ve yakıt tüketiminde de önemli rol oynar.

Daha yüksek performans alınabilmesi için bujinin belirli bir periyodik zaman diliminde kontrol edilerek ömrünü tamamlamış yada hasar almış olanların araca zarar vermesini önlemek için değiştirilmesi gerekmektedir. Değiştirilmeyen hasarlı ve kullanımdan dolayı ömrünü tamamlamış olan bujilerin değiştirilmemesi aracın performansını düşürmekte ve hatta hasar verebilmektedir. Orijinal Filtre
Bujilerini sürekli kontrol eden araç kullanıcılarının kafasında nasıl değiştirecekleri soru işareti olabilir. Buji değişimi nasıl yapılır? Diye kullanıcıların sorun etmesine gerek yok. Sık sık kontrol edilen ve kırk bin kilometrede bir değiştirilmesi gereken bujiler değiştirilmeye başlamadan önce motor durdurulmalı ve soğuması beklenmelidir. Değiştirmenin ikinci adımında ise bujilerin etrafı temizlenmelidir. Bujinin sökülmesinin ardından yerine montajlanacak olan bujiyi vidalamaya başlamadan önce doğru yerleştirildiği kontrol edilmeli ve düz olduğundan emin olunduktan sonra vidalanmalıdır. Bujilerin sağlıklı değiştirilebilmesi için değiştirme işlemi tek tek yapılmalıdır.

Otomobillerde ateşleme sisteminin bir parçası olan buji motorun çalışmasını sağlayan önemli yedek parçalar içerisinde bulunmaktadır. Bütün yedek parçalarda olduğu bujilerde motorların özelliğine göre üretilmektedir. Her motor özelliğine göre üretilen bujilere alternatif olarak yan sanayi ürünleri üretilmektedir. Orijinaline göre fiyat olarak daha ucuz olan yan sanayi ürünler aynı performansı göstermeyebilir. Orijinal buji kullanımının motora faydaları motorun özelliğine göre üretim yapıldığından maksimum seviyededir. Çünkü motorla ve özellikleriyle birebir uyumlu olan orijinal bujiler yüksek performans sergilediği gibi aynı zamanda uzun ömürlüdür ve motora zarar vermez. Motorun yüksek performans sağlamasını isteyen kullanıcılar yan sanayi ürünlerini bildikleri orijinal parçaları kullanmayı tercih etmektedirler. Çünkü maksimum faydanın maksimum güç olduğuna inanmaktadırlar.

www.hepotoparca.com