batak oyunu ipuçları, online batak oyna, çanak batak indir

7’den 70 Herkesin Sevdiği Kart Oyunu Batak Nasıl Oynanır?

7’den 70’e herkesin sevdiği ve kart oyunu sevenlerin gözde oyunu Batak hem her ortamda oynanabilmesi hem de oyunun içindeki rekabet ortamı nedeniyle tüm dünya üzerinde çok sevilen ve oynanan bir kart oyunudur. Yurt dışında “Spades” olarak bilinen ve farklı oynanış şekilleri bulunan çanak batak indir ülkemizde de birçok kişi tarafından seviliyor ve oynanıyor.

Koz Maça, İhaleli Batak ve Eşli Batak şeklinde oynanan Batak oyunlarından İhaleli Batak oyununu henüz oynamamışsanız veya oyun hakkındaki bilgilerinizi tazelemek istiyorsanız “Batak nasıl oynanır” konulu yazımızı okumanızı tavsiye ederiz.

Bildiğiniz gibi, İhaleli Batak oyunu 4 kişi ile oynanabiliyor. Dört oyuncu bir masa etrafında oynar. Dağıtıcı olarak seçilen kişi iskambil destesini kardıktan yani karıştırdıktan sonra solunda bulunan batak oyuncusundan desteyi kesmesini ister. Bu şekilde oyuncu istediği yerden desteyi bölmüş olur. Dağıtıcı olarak belirlenen oyuncu iskambil destesini birer veya dörder şekilde dağıtır. Her oyuncuya 13 tane iskambil kağıdı dağıtılır. Dağıtıcının solunda bulunan ve desteyi bölen oyuncuya “Mecburcu” denir. Bu oyuncunun eli açık ve iyi ise 5 veya daha üzerini söyleyebilir. Eli açık ve iyi değilse “Pas” diyebilir. Diğer Batak oyuncuları da ellerindeki kartların durumuna göre ihaleyi yükseltebilirler.


En yüksek rakamı yani eli söyleyen kişi oyunu başlatır. En yüksek rakamı söyleyip ihaleyi alan Batak oyuncusu güçlü serisini “koz” olarak söylemelidir. Diğer batak oyuncuları da bu seriye göre iskambil kağıdı atmalıdır. Aynı seriden eğer ellerinde kağıt yok ise “koz atmak” zorunda kalırlar. Bu şekilde masaya konan kartlar arasında en yüksek değerdeki kartı atan oyuncu masaya konan tüm kartları toplar. Bu işlem oyuncu için bir “el” anlamındadır. Eli alan oyuncu, masaya istediği kağıdı atabilir. Oyun bu şekilde tüm oyuncuların ellerindeki kartları bitirene kadar devam eder. “Yazboz” denilen kağıda veya deftere oyucuların kaç el aldıkları yazılarak bir tablo oluşturulur. İhaleyi alan oyuncu söylediği rakamı alamamış ise yaz bozdaki hanesine eksi olarak yazılmalıdır.

İhaleli Batak Oyunu İpuçları ve Kuralları Nelerdir?

Batak oyunu ipuçları dendiğinde önce bazı kuralları hatırlamak gereklidir. Bu kurallar aşağıda yer almaktadır.

Batak oynayacağınız iskambil kağıtları dağıtılmadan önce kesilmelidir.

İhaleyi alan batak oyuncusu söylemiş olduğu rakamı alamazsa, söylediği rakamdan 3 veya daha fazla sayıda alırsa batar ve söylemiş olup hanesine aldığı ihale kadar yazboz hanesine eksi yazılır.

İhaleyi alan batak oyuncusu dışında kalan diğer batak oyuncuları en az 1 el almak zorundadır.

Eğer oyuncular 1 el oyun alamazlar ise ihale sayısı kadar batar ve yaz boz hanesine eksi yazılır.

Yere koz atılması için koz çıkmalıdır. İhaleyi alan batak oyuncusunda koz serisi varsa elden koz çekebilir. Diğer oyuncuların kozları yoksa diledikleri kağıdı masaya koyabilirler.

Oynayacakları el sayısına göre batak oyuncuları bir toplam sayı belirlemelidir. Genellikle 51 sayısı belirleniyor olsa da oyunun oynanabileceği zamana göre bu değişebilir. Belirlenen toplam sayıya ilk ulaşan batak oyuncusu oyunu kazanır.

Gelelim İpuçları ve Taktiklere…..

Herkesin gıpta ettiği başarılı bir Batak oyuncusu olmak için masada yere atılan kağıtlar dikkatli şekilde takip edilmeli ve sayılmalıdır. Her elde yere atılan kağıtları saymayı başardığınızda elinizdeki kağıtlarla nasıl bir strateji geliştirebileceğinizi çözmüş olursunuz.

Batak oyununda acemi olanlar genellikle ilk elde güçlü kağıtlarını masaya atma eğiliminde olurlar. Güçlü kağıtlarınızı ilk elde masaya koymayın. Unutmayın ki batak oyunu hızlı düşünülüp olasılıkların aynı hızla değerlendirilmesi gereken bir kağıt oyunudur.

Batak oyunu müdavimi iseniz ve oyunu hem mobil hem de dizüstü ve masaüstü cihazlarınızda oynamak istiyorsanız Matgame firması tarafından geliştirilen Çanak Batak ile kesintisiz batak oyunu keyfini doyasıya yaşayabilirsiniz. Hemen oyunu online batak oyna seçeneği ile oynamaya başlayabilirsiniz.

https://ihalelibatakoyna.net/

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.