Türkiyenin En iyi Adıyaman tütünü

Adıyaman Tütünü
null
Dünyanın pek çok ülkesinde değişik özelliklere sahip tütün yetiştiriciliği ele alınmaktadır. Konusunda tecrübe sahibi olan uzmanların kontrolü altında belli mevsim şartlarına göre tütün bitkisi yetiştirilir. Bu doğrultuda dünyanın değişik ülkelerinden tütünler bir araya getirilir ve tütün işleme fabrikalarında hazır hale getirilir. Türkiye tütünü bu konuda oryantal tütün olarak bilinmektedir. Bölgesel açıdan Adıyaman tütünü, ege tütünü ya da Samsun tütünü gibi birçok farklı yerden özelliklere uygun şekilde tütünler ele alınır. Aynı zamanda Bunun içerisinde Çelikhan tütünü de yer almaktadır. Belirli yüzdeler veya oranlar üzerinden bu konuda işlenen tütünler karışım haline getirilir.

Daha çok ilkbahar aylarında üretimi gerçekleştirilen tütünler, yaz aylarında ise bütün işleme fabrikalarında sürece girmektedir. Bu süreç doğru Adıyaman tütünü ile beraber diğer farklı bölgelerden tütünler bir araya getirilir. Özelliklerine bağlı olarak değişik biçimde Çelikhan tütünü ve diğer tütün çeşitleri için karışım elde edilir ve özel aromaları ile beraber sigara fabrikaları adına hazır hale getirilir. Bu noktada eğitim almış tütün eksperleri süreci yönetir. Genelde A grad, B grad ve kappa gibi isimler üzerinden tütün derecelendirilir. Bu derecelendirme kapsamında yapılan karışım ile beraber paketlenmiş suretiyle sigara fabrikasına ulaştırılır.

Tütün işleme fabrikalarında yapılan çalışmalar ile beraber sigara üretimi, sigara fabrikaları bünyesinde özel makineler ile ele alınır. Bu makineler genelde makine mühendisleri bünyesinde kontrol edilir ve sarım ve paketleme işlemi gerçekleşir. Böylece özelliklerine bağlı olarak farklı paketler doğrultusunda sigara üretimi sağlanır. Bu doğrultuda her paket içerisindeki bütün dünyanın farklı ülkelerinden karışım ile sağlanır. Bu karışım içerisinde Türkiye’den Adıyaman tütünü, ege ya da Samsun tütünü gibi birçok farklı bölgede çeşitler bir araya getirilir.

İnsan sağlığını ciddi oranda tehdit eden sigaralar farklı tütünler üzerinden ele alınır. Bu tütünler içerisinde farklı oranlarda nikotin yer almaktadır. Bu nikotin tütün bitkisinin içerisinde bulunan bir yapıdır. Özellikle başta akciğer olmak üzere pek çok farklı bölge için ciddi oranda tehlike arz etmektedir. Bu bağlamda değişik sigara paketleri içerisindeki karışımlarda nikotin belli oranda üzerinde eklenir. Zira yüksek oranda nikotin eğer sigara paket içerisinde bulunursa vücutta ciddi hasarlar söz konusu yaratabilmektedir.

Sigara üretimi noktasında en önemli görevi tütün yetiştiricileri alır. Aşamalı olarak Çelikhan tütünü ve diğer tüm tütün çeşitlerini belli bölümlerden geçirmek suretiyle sigara üretimi için özel hale getirir. Bu durum çok ciddi bir çalışma gerektirmektedir. Çünkü tütün bitkisi oldukça hassas bir yapıya sahiptir ve belli mevsim şartları bünyesinde yetiştirilir. Son zamanlarda ise yaşanan sorunlar nedeniyle zorluk içinde kalan tütün yetiştiricileri Türkiye’de oldukça azalmış durumda. Ama yine de Türkiye’nin farklı bölgelerinde tütün işleme fabrikaları ve sigara fabrikaları için üretimi gerçekleştirilen tütün çalışmaları devam etmektedir.

www.adiyamantutunum.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.