destek tedavisi , Koronavirüs , antiviral


Osman Müftüoğlu Koronavirüsten Korunmak İçin Düzenli Propolis Kullanılmasını Önerdi.

Prof. Dr. Osman Müftüoğlu bağışıklık sistemini güçlendirmek için sosyal medya hesabında yaptığı paylaşımda propolis ile ilgili şunları söyledi; “Uzun bir süre destek tedavisi olarak propolis kullanımına mesafeli durdum. Çünkü güvenilir bir propolis markası bulmak konusunda endişeliydim. Yakın bir zamanda güvendiğim bir dostum beni İstanbul Teknik Üniversitesi’nde kurulan ve ürünlerini hem yurt içinde satan hem de yurt dışına ihraç eden bir üretici ile tanıştırdı. Üreticinin tesislerini gezip bizzat yerinde gördüm ve tamamdır dedim. Propolisin, uzmanlar tarafından, kaliteli ve güvenilir tesislerde üretilmiş olması çok önemlidir. Benim sizlere tavsiyem doğru özütlenmiş, eczanelerde satılan damla ve sprey formundaki propolis ürünlerini kullanmanız. Çünkü propolisle, bağışıklık güçlendirici tedavi bu yılın en çok uygulanan ve konuşulan destek uygulamalarından, özellikle bağışıklık sistemi sorunu olanların da düzenli kullanması çok etkili olacaktır” dedi.

Gıda Yüksek Mühendisi Propolis Uzmanı Aslı Elif Tanuğur Samancı; Propolis, arıların bitkilerin yaprak, sap ve tomurcuklarından topladığı tamamen doğal bir arı ürünüdür. Arılar tarafından kovandaki mikropları yok etmek ve sterilizasyonu sağlamak için kullanılır. Propolis çok güçlü bir antioksidan olmasının yanında, güçlü antiviral özelik de göstermektedir. Propolisin yanında, arı sütü, elma sirkesi, soğan, sarımsak, zerdeçal ve zencefil de antioksidan açısından zengin besinlerdir. Ancak doğada bilinen en güçlü doğal yollar ile bağışıklık destekleyici gıda propolistir. Kovandan elde edildiği ham hali ile insan vücudu propolisi sindiremez mutlaka doğru bir şekilde özütlenip, damla haline getirilmelidir ki insan vücudu tam anlamıyla yararlanabilsin. Doğal bağışıklık destekleyici propolisin doğru bir şekilde hazırlanmış en az %10 oranında saf propolis içeren propolis özütünden yetişkin için günde en az 20 damla, çocuk için 10 damla kullanılması çok önemlidir. Propolis bağışıklığı desteklerken, virüslerin vücutta çoğalarak enfeksiyona yol açmasını da engeller. Eğer enfeksiyona yakalanırsanız kullandığınız damla sayısını 4 katına kadar çıkarmanız faydalı olacaktır. Çünkü hastalık döneminde vücut daha fazla toksin ürettiği için bu toksinlerin atılımını sağlamakta da daha fazla antioksidana yani propolise ihtiyaç olmaktadır” dedi.

Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. Ateş Kara, “Virüs kaynaklı hastalıklarda; yeterli su tüketmek, C vitamininden zengin beslenmek, yüksek antioksidan özellik gösteren gıdalar ve bu gıdaların en başında gelen propolis tüketmek önemlidir. Özellikle çocukların kreş ve okul gibi kalabalık ortamlarda enfeksiyona yakalanma riski çok yüksektir. Bu nedenle çocuklara el yıkama eğitimi verilmelidir. Boğaz ve burun temizliği sabah akşam ılık su ile yapılmalıdır. 1 bardak ılık suya 1 çay kaşığı tuz, 1 yemek kaşığı elma sirkesi ve 20 damla suda çözünebilir propolis karıştırarak boğaz ve burun için virüslere karşı etkili bir gargara hazırlanabilir. Ya da 1 tatlı kaşığı ham bal, 1 çay kaşığı zencefil, 1 çay kaşığı zerdeçal karıştırıp içerisine 10 damla propolis ilave edilip çocukların tüketmeleri sağlanabilir. Hastalık dönemlerinde ise bu karışımdan günde 4 tatlı kaşığı tüketilebilirler” dedi.

Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Zahide Küçük; ”Gebeler ve emziren anneler özellikle virüs kaynaklı enfeksiyonların yaygın olduğu bu dönemde kendilerine daha çok dikkat etmelidir. Gebeler ve emziren annelerde propolis, arı sütü, elma sirkesi gibi bağışıklığı destekleyen gıdaları tüketebilir. Ve bunların yanı sıra zencefil, zerdeçal, soğan, sarımsak, gibi diğer antiviral gıdalarda beslenmeye dahil edilmelidir. Düzenli beslenme, iyi uyku, kişisel hijyen ve bakım enfeksiyonlardan korunmada diğer çok önemli hususlardır” dedi.

Diyetisyen Dilara Koçak; “Güçlü bir bağışıklık sistemi için yeterli ve dengeli beslenme, gün içerisinde yeterli sıvı tüketimi ve düzenli uyku çok önemlidir. Hem çocukların hem de yetişkinlerin günlük beslenme planlarında bulunan besinlerin; antioksidanlardan, C, E ve B grubu vitaminlerinden zengin olması oldukça kıymetlidir. Bu vitaminler; zencefil, zerdeçal, çilek, böğürtlen, ıspanak, brokoli, portakal ve greyfurt gibi besinlerde bulunmaktadır. Gün içerinde 5-6 porsiyon sebze meyve hakkınızı bu tip besinlerden yana kullanmalısınız. 1 adet portakal, 1/2 adet nar, 10 damla suda çözünebilir propolis, 1 tatlı kaşığı propolis arısütü ham bal karışımı, 2 tatlı kaşığı polen, 1 çay kaşığı zerdeçal, 1 çay kaşığı zencefili blenderdan geçirip, bir bardağın içerisine koyup günün her saati tüketebilirsiniz. Ayrıca her gün düzenli olarak ağız ve burun ılık su ile yıkanmalıdır. Hasta olursanız maske kullanıp etrafınıza bulaştırmamaya özen gösterin. El hijyeni oldukça önemli. Bu dönemde tokalaşma, sarılma yerine uzaktan selamlaşma tercih edilmeli. Hasta bireyler her gün düzenli propolis arı sütü ham bal karışımından en az 3 tatlı kaşığı tüketmeli bunun yanı sıra günde en az 80 damla propolis tüketmeli, tamamen iyileşene kadar. Ben BEE’O markasının %20’lik propolis damlasını ve ham ballı karışımlarını tercih ediyorum. Düzenli her gün tüketiyorum” dedi.

www.beeo.com.tr

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.